Tiia Lõoke, Tervis Üks, September, 2007
Töötan psühholoogi, nõustaja ja koolitajana 1986. aastast, olen täiendanud end psühhoterapeudina. Mind on alati huvitanud ka idamaade filosoofiad ja õpetused, inimese vaimne potentsiaal. Olen õppinud ja praktiseerinud meditatsiooni, budismi, klassikalist india tantsu, tai-chid, joogat, reikit. Mul on armastav mees, lapsed, mõnus kodu, meelepärane töö, head õpetajaid – olen rikas. Olen oma elu ja töö looja. Kuid see pole alati nii olnud.
Psühholoogiaõpingud avasid mulle tee sotsiaalselt aktsepteeritavasse valdkonda, inimesetundja ja -aitaja rolli, tänu millele olen saanud oma uudishimu selles vallas kergesti rahuldada. See vastab tõenäoliselt Richard A. Bowelli skeemi järgi („Vaimse intelligentsuse 7 sammu“) kognitiivse e ratsionaalse intelligentsuse tasandile, mis esitab põhiküsimuse: Mis üldse olemas on? Psühhoteraapiaõpingud Taani gestaltteraapia instituudis osutasid sõrmega mulle endale – õppisin toime tulema oma “pimetähnide“ ja segaste lähisuhetega, tänu millele oskan ka teisi tõhusamalt aidata. See vastab antud skeemi järgi emotsionaalse intelligentsuse tasandile, mis esitab oma põhiküsimuse: Kuidas miski on? Viimased aastad on mu kirg olnud vabastav hingamine. See on mul jätkanud oma vaimuga üheks saamise teekonda. Vaimuga üheks saamise all mõtlen endas millegi suuremaga kohtumist, sellesse suubumist või selle vastuvõtmist. Seda võiks nimetada oma kõrgemaks minaks, jumalikkuseks või Buddha-loomuseks, mis loob tarkust: Miks asjad nii on? See vastab mainitud skeemi järgi ehk vaimsele intelligentsusele. Mõistus rõõmustab, kui saab midagi liigitada!
Mu vaimse tarkuse treeneriteks on viimased 3–4 aastat olnud peamiselt Leonard Orr, vabastava hingamise, rebirthing-liikumise looja, ning Binnie A.Dansby, terapeutide koolitaja hingamistöö alal. Hoolimata algsest vastupanust ja ettevaatlikusest – igasuguseid õpetusi ma läbi närimata alla ei neela –, olen nüüd kogenud selle jõudu oma nahal. Olen hinganud vabastavalt, intuitiivselt, teadlikult, ühendatult nii maas kui ka vees, eri õpetajate juures. Vabastavalt hingates olen toonud ilmale oma poja, kelle tulek minu sisse mind selle asja juurde viiski. Lapsed on me parimad õpetajad! Binnie A. Dansby elutööks on toetada ema ja lapse ekstaatilist ja valutut koostööd sünnituse ajal ning enne ja pärast seda. Sest sünd määrab suures osas ära elu kvaliteedi, mida saab hingamistööga tervendada ja justkui uuesti sündida. Olen taaskogenud liigutavaid ja valusaid hetki oma ammuunustatud minevikust, ka oma sünnist ja sünnieelsest perioodist, tervendanud suhteid ema ja isaga, ka oma vanematevahelisi suhteid.
Tõeline nauding on kogeda kõrgemaid teadvuseseisundeid. Kuid tundub, et terviku loomine igapäevaeluga on raskem kui muutunud teadvuseseisundi tekitamine. Tõde taibata on ju lihtne, aga selle järgi elada? Eri õpetuste ja kogemuste integratsioon ei sünni ka ühe päevaga. Praegu olen ühendanud loovalt tervikuks oma töö psühhoterapeudi ja vabastava hingamise õpetajana. Töötan nii individuaalselt kui ka rühmadega, teen isiksuse arengu koolitusi, milles inspireerib mind kõige enam inspireerija ning “ämmaemanda“ roll eneseavastamise ja jõustamise alal. Eneseavastamise osa on ka oma elu eesmärkide leidmine ja teostamine. Selle üks tasand on tahta midagi ja siis see saada. Siis jälle tahta ja saada jne. See tähendab ka õppida midagi ja seda siis järgida. Teine tasand on kuulata üha rohkem oma keha ja hinge vajadusi, austada oma rumalust ja tarkust, olla looja, eksperimenteerija, usaldada oma elukogemust, minna oma teed. See võib tähendada kesköises soises rabas millegi tundmatu otsimist, mis ometigi tundub õige.
Sisemise tarkuse üks tahke on oma kehatarkuse lugemisoskus. Olen taibanud, et sellest kehast, mis mul on, pole mul kuhugi mujale minna – see on turvalisim paik maailmas. Seda kogedes muutub ka ümbritsev maailm täiesti turvaliseks. Kõik valud ja probleemid on vaid võimalus enesetundmiseks ja arenguks. Suvel kõhuvalu käes vaeveldes inspireeris mind L.Orri valu kogemus. Lühidalt öeldes: valu ei hävita organeid, valu on põhjustatud tervendavast energiast, mis tuleb kehasse lahustama tõkkeid, mis pärinevad kehamälust, hirmu ja valu kogemustest, mis blokeerib organite töö ja tundlikuse. Valu on mõtete struktuur, vastupanu elu energiale, katse hoida kinni vanast. Seisin silmitsi oma valutava kõhuga ja jõudsin lõpuks tõdemuseni, et olin alla surunud oma viha ühe suure poolelioleva asja suhtes, mis ei tahtnud kuidagi edeneda nii kiires tempos, kui mina tahtsin. Üritasin end petta, kuid keha tuli mulle appi.
Hea on teadvustada oma valu tagamaad, enne kui see sind hauda viib! Me saame muuta oma haigettegevad mõtted elujõuks, lõdvestudes oma valusse ja sellest läbi hingates. Lõdvestumine ja hingamine ühendab keha ja vaimu – hingamine (hing) ühendab keha vaimuga (kõrgemad mõtted; eluenergia). Sisemise tarkuse teine tahk ongi teadlikkus oma juhtmõtetest, kust kõik ülejäänud mõtted ja tunded pärinevad. Need võivad olla juba sünni hetkel või lapsepõlves tehtud otsused elu, sünni ja surma kohta. Näiteks et sünd on valus, elu raske ning surm tuleb nagunii. Need võivad olla mitte meie enda, vaid juba me vanemate ja vanavanavanemate mõtted ja tunded, mis me elu juhivad. Teadlikuks saades oma negatiivsetest juhtmõtetest ja need positiivseteks teisendades võime oma elu “hirmuäratavalt” paremaks muuta. Somerset Maughami sõnadega lõpetades: “Elu on naljakas – kui sa keeldud vastu võtmast muud peale parima, siis saadki väga tihti parima.”